Anýz vonný

(Pimpinella anisum) Anyz_280x280_2.jpg

Anýzová semena obsahují vonné silice. Je oblíbenou složkou zubních past pro svou aromatickou, příjemně nasládlou vůni. Působí dezinfekčně a hojivě.

 

Anýz vonný je jednoletá bylina dosahující výšky 30-60 cm. Daří se jí na slunných polohách s dobře propustnou půdou. Její domovinou je Egypt, Řecko a Kréta. Lodyha je přímá, nahoře větvená. Listy má zelené. Květy jsou drobné, bílé, složené v okolících, kvetou v pozdním létě. Celá rostlina je aromatická.

 

Anýz je kořením a léčivkou používanou již od starověku. Z rostliny se nejčastěji užívá její plod, semena, která se sbírají v srpnu až září. Zralý anýz aromaticky vonní, obsahuje silice s hlavní složkou anetol, má kořeněnou nasládlou vůni. Egypťané sbírali listy a semena anýzu a přidávali je do pokrmů a nápojů pro jejich dochucení. Do Evropy se tato rostlina dostala Římany, kteří přidávali anýz do koláčů, které se podávaly na závěr oslav na zlepšení zažívání. Plodem anýzu se plnily polštáře na navození příjemných snů a semena se žvýkala proti zápachu z úst. Vně se užíval také jeho nálev k vyčištění ran.

 

Anýz vonný je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Aromatická zubní pasta se 7 esenciálními oleji

Bělící zubní pasta s propolisem a Dentie

Zubní pasta "Omeobital" pro homeopatika

Rostlinné mýdlo se zeleným jílem, propolisem a medem

Mast z jestřabiny na poprsí

Odvodňující dynamizovaný olej "Měsíc"