Arnika horská

(Arnica montana)Arnika_280x280_1.jpg

 

Arnika je ceněna jako léčivá bylina používaná převážně zevně na poranění, výrony, modřiny atd. Extrakt z květů arniky působí protizánětlivě, zmírňuje podráždění a podporuje regeneraci.

 

Arnika je středně vysoká vytrvalá bylina s výskytem na horách, na lukách, pastvinách, v rašeliništích, vřesovištích a světlých lesích, na slunných nebo mírně zastíněných stanovištích. Lodyhu má vzpřímenou, žláznatě chlupatou, s lodyžními listy. Přízemní listy vyrůstají v růžici. Květy na vrcholu lodyhy jsou výrazně žluté, mají 4-8 cm v průměru. Kvete od května do srpna. Dnes u nás patří k ohroženým druhům a je chráněná zákonem! V ČR roste v českých pohraničních horách převážně na Šumavě a v Krkonoších, jinak jinde spíš dnes už chybí. Hlavně od 2. pol. minulého století v důsledku hnojení a zalesňování množství pro ni vhodných lokalit výrazně ubylo a na mnohých lokalitách v nižších polohách zcela vymizela.

 

Používání arniky jakožto léčivky má dlouhou tradici. Má zvyšovat prokrvení pokožky a tím zlepšovat regeneraci a urychlovat hojení. Pro své účinky se sbíral hlavně květ, z kterého se dělávala tinktura a ve formě obkladů se přikládala na drobná poranění, vřídky, zánětlivá místa. Přidávala se taktéž do masážních olejů a krémů a aplikovala se na otoky a na místa při svalových a revmatických bolestech.

Nedoporučuje se aplikace přímo do otevřené rány.

 

Arnika horská je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

 

Krém na modřiny a výrony s arnikou

Ochranný dynamizovaný olej s arnikou

Šampon na mastné vlasy a proti lupům s kopřivou

Šampon na normální a suché vlasy s lopuchem

Šampon na blond a jemné vlasy s heřmánkem

Osvěžující krém na nohy - proti pocení nohou

Zeštíhlující zábal ze zeleného jílu

Hypoalergenní čisticí mléko s violkou

Hypoalergenní pleťové tonikum s violkou

Hypoalergenní scrub a pleťová maska s violkou

Baby hypoalergenní sprchový šampon