Borovice kleč

(Pinus mugo pumilio)

 

Borovice_280x280_2_(1).jpgPupeny borovice kleče jsou zdrojem pryskyřice a z jehlic se získává esenciální olej, který se využívá v kosmetice. Je složkou, která zvyšuje prokrvení pokožky, je protizánětlivý, uvolňuje svalové napětí a v oblasti hrudníku usnadňuje odkašlávání.

 

Borovice kleč je pomalu rostoucí jehličnatý keř nebo keřovitý menší strom, který roste v Evropských horách a na rašeliništích. Přirozeně se nachází nad horní hranicí lesa, kde tvoří souvislé porosty a chrání tak před erozí a lavinami. Často vytváří vícekmenný tvar s kmínky plazivými nebo vystoupavými. Borku má černošedou, jehlice krátké, nahloučené, tuhé a tupé. Pupeny jsou silně pryskyřičnaté. Forma pumilio je přirozeně zakrslého vzrůstu a je oblíbenou okrasnou dřevinou skalek.

 

V tradičním léčitelství se sbíraly hlavně pupeny borovice a to v dubnu ještě před rozvinutím. Ty, stejně jako jehlice, obsahují silice s terpeny, dále pak pryskyřici, třísloviny, hořčiny, vitamin C atd. Zevně se pak používaly při revmatismu a kožních vyrážkách ve formě odvarů, které se přidávaly do koupelí, nebo se inhalovaly na podporu odhlenění a snadnějšího odkašlávání. Při bolestech v krku se žvýkala borovicová pryskyřice. Už jen procházka borovicovým lesem může působit „léčivě“, podle některých zdrojů se v borovicových lesích vyskytuje až 100x méně bakterií a virů nežli ve městě.

 

Borovice kleč je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Prohřívací tělový zábal ze zeleného jílu

Krém s eukalyptem proti rýmě a nachlazení

Krém na akné a vaginální krém s Niaouli

Vlasová voda proti lupům "Antiforfora"

Rostlinné mýdlo se zeleným jílem a mandlovým olejem

Vyrovnávací krém na dermatitidu s violkou trojbarevnou

GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci

Přírodní sanitizér na roušky