Dobromysl obecná

(Origanum vulgare)

 

Dobromysl_280x280_1.jpgNať dobromyslu obsahuje silice s hlavní složkou thymol a karvakrol, dále třísloviny, hořčiny atd. Při vnější aplikaci, v kosmetických produktech, uvolňuje napětí, snižuje revmatické bolesti a má dezinfekční vlastnosti.

 

Dobromysl obecná je vytrvalá, chloupkatá 60-90 cm vysoká bylina. Lodyhu má vzpřímenou, čtyřhrannou, načervenalou a dřevnatějící. Aromatické listy má vejčité, celokrajné, řapíkaté, květy drobné, růžové, nahloučené na vrcholu lodyhy. Kvete od července do září. Zaujímá výslunné stráně, paseky, meze, lesní lemy. Preferuje sušší, dobře propustné a hlinité půdy. Je to nektarodárná rostlina. V ČR roste poměrně hojně v teplejších oblastech. Je rozšířená téměř po celé Evropě.

 

Dobrymysl se od pradávna pěstuje jako léčivka i jako koření. K tomu se užívá kvetoucí nať, která se sbírá v červenci nebo v srpnu ideálně před polednem, kdy obsahuje nejvíce silic. Užívala se na obklady na infikované rány nebo bodnutí hmyzem a nebo na osvěžující koupele. Esenciální olej extrahován z natě rostliny obsahuje látky, které působí při nervové únavě a uklidňuje svalové napětí. Je proto například vhodnou složkou masážních olejů a prohřívacích tělových zábalů. Má zároveň desinfekční a protizánětlivé působení.

 

Dobromysl obecná je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Prohřívací tělový zábal ze zeleného jílu

Zeštíhlující dynamizovaný olej na celulitidu s pomerančem a rozmarýnem

Vlaštovičníkový krém na bradavice

GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci

Přírodní sanitizér na roušky