(Eucalyptus globulus)
Listy blahovičníku jsou účinné při kašli, při rýmě a ucpaném nose. Posiluje a oživuje pokožku. Působí také proti parazitům.
Blahovičník je neopadavý listnatý strom původem z Austrálie, Nového Zélandu a Tasmánie. Je jednou z největších dřevin na světě, ve své domovině dosahuje výšky až 65 metrů. Kůra je hladká, šedá a samovolně se odlupuje v pruzích. Má kožovité stříbřitě zbarvené listy, jejichž vzhled se v průběhu růstu mění. Květy mají miskovitý tvar. Kvete dle podmínek od října do listopadu.
Rodové jméno pochází z řeckého slova „eukalyptos“, což znamená „dobře přikrytý“. Odkazuje se tím na tvar jeho květů, které připomínají nádobku s víčkem. „Globulus“ znamená „kulička“, která odpovídá tvaru plodů.
Do Evropy se blahovičník kulatoplodý dostal až v 19. století díky německému botanikovi Ferninandu von Müllerovi, který byl ředitelem botanické zahrady v Melbourne v Austrálii. Domorodí obyvatelé zemí původu dřeviny přikládali jeho listy na rány jako antiseptikum. Listy blahovičníku obsahují vonné silice, z kterých se destilací získává esenciální olej. Ten má příjemnou a svěží vůni, pro níž je užíván také v parfumérii. Jeho nejčastější použití je při onemocněních dýchacích cest. Při rýmě rozpouští hleny a usnadňuje tak dýchání.
Blahovičník kulatoplodý je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:
Krém s eukalyptem a zeleným jílem
Krém s Niaouli na intimní partie
Krém na akné a červenání pleti s echinaceou
Očistný šampon proti volným radikálům
Vlasová voda proti lupům "Antiforfora"
Aromatická zubní pasta se 7 esenciálními oleji
GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci
Najdete ho také v mýdle zančky Cigale BIO: