Heřmánek pravý

(Chamomilla recutita)Hermanek_280x280_2.jpg

Heřmánek byl oblíbenou rostlinou našich babiček a je používán od nepaměti, v lidovém léčitelství snad nemá konkurenci. V současnosti ho najdete v celé řadě kosmetických přípravků, od krémů, přes šampony, až po zubní pasty. Do šamponů na vlasy se přidává k dosažení světlého odstínu barvy vlasů. Heřmánek je vhodný i pro děti. 

 

Heřmánek pravý je jednoletá bylina, 10–50 cm vysoká, se vzpřímenou, bohatě rozvětvenou lodyhou. Je to hojná bylina rostoucí po celé Evropě nejčastěji na polích, na rumištích a na návsích. Květy jsou drobné, se zlatožlutým terčem a bílými jazykovitými květy po okrajích. Květní lůžko je kuželovitě vypouklé a duté (na rozdíl od rmenu, který je mu podobný, ale lůžko má plné). Miluje slunná místa a dobře propustnou půdu. Celá rostlina je aromatická.

 

Heřmánek, lidově také rumánek nebo kamilka, je jednou z velmi oblíbených a již po tisíciletí užívaných bylin pro své široké uplatnění. Sušené květy se užívaly ve formě odvarů a čajů, přidávaly se do ozdravných koupelí nebo se vkládaly do polštářů pro lepší spánek. Zábaly se používaly k ošetření ran, popálenin a ekzémů.

Také Argital přidává extrakt z květů heřmánku, či esenciální olej z heřmánku do svých kosmetických přípravků hlavně pro jeho utišující a regenerační vlastnosti.

 

Heřmánek pravý je ve formě extraktu obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL: 

Zklidňující a regenerační krém s heřmánkem, řebříček a měsíčkem

Heřmánková květová voda

Šampon na blond a jemné vlasy s heřmánkem

Rostlinný mycí a zesvětlující gel

Liftingová oční maska se zeleným jílem a světlíkem

Liftingový oční krém se zeleným jílem a světlíkem

Hypoalergenní pleťový olej s violkou

Rozjasňující sprchový gel s lípou

Mast z jestřabiny na poprsí

Zubní pasta "Omeobital" pro homeopatika

Osvěžující krém na nohy - proti pocení nohou