Hřebíčkovec kořenný

(Eugenia caryophyllus)Hrebicek_280x280_1.jpg

 

Sušená poupata, která jsou známá pod názvem hřebíček, obsahují 15-20 % hřebíčkové silice, kterou z největší části tvoří eugenol. Hřebíček a jeho silice se užívá nejen v kuchyni, jak je známo, ale přidává se také do kosmetických produktů pro svou kořeněnou vůni a je častou součástí zubních past pro své desinfekční a místně anestetické vlastnosti.

 

Hřebíčkovec kořenný je tropický stálezelený strom vysoký 8-12 metrů, původem z Moluckých ostrovů. Dnes se pěstuje hlavně na Zanzibaru, na Madagaskaru, v západní Indii atd. Daří se mu v oblastech teplých a vlhkých. Kůru má šedou, hladkou. Listy jsou kožovité, vejčité až kopinaté. Květy jsou vonné a rozvíjejí se z červených poupat, která po usušení dávají koření, které známe pod názvem hřebíček. Dřevina začíná kvést již v 6.roce a z jednoho vzrostlého stromu lze sklidit 2-4 kg sušeného hřebíčku ročně.

 

V Asii se hřebíček užíval jako koření a jako lék od pradávna. Například v Číně se používal k vyplachování úst pro zmírnění bolesti zubů a proti nelibému zápachu z úst. V tradiční indické medicíně, ájurvédě, je hřebíček užíván pro zmírnění projevů různých infekcí. V jižní Evropě znali toto koření již v 6.století, do střední Evropy se dostalo až ve století 16. V Mathiolově Herbáři se o hřebíčku mluví jako o koření a léku v Evropě všeobecně rozšířeném. Pomáhal k lepšímu zažívání a měl posilovat žaludek, hlavu a srdce.

 

Hřebíčkovec kořenný je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Aromatická zubní pasta se 7 esenciálními oleji

Krém na akné, červenání pleti a kožní mykózy s echinaceou

Gel pro intimní hygienu s Niaouli

Očistný šampon proti volným radikálům

Šampon na mastné vlasy a proti lupům s kopřivou

Šampon na normální a suché vlasy s lopuchem

Šampon na blond a jemné vlasy s heřmánkem

GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci

Přírodní sanitizér na roušky

 

a také v přípravcích pro psy značky MIFIDO

BIO zubní pasta a ústní voda pro psy ve spreji