(Viscum album)
Jmelí se používá v kosmetice jako zklidňující prostředek. Uklidňuje podrážděnou pokožku, zmírňuje záněty a tvrdnutí pokožky.
Jmelí bílé je vytrvalý, stálezelený, poloparazitický keřík, u nás domácí. Roste jako epifyt na listnatých a jehličnatých dřevinách. Místo kořenů má savé orgány, kterými prorůstá do hostitelského cévní systému, ze kterého mu odebírá část živin. Tvoří kulovité trsy dosahující až jednoho metru v průměru. Kmínek má krátký, pravidelně vidličnatě větvený. Listy přisedlé, kožovité, elipticky podlouhlé. Drobné samčí a samičí květy má na různých rostlinách. Plodem je bílá, lepkavá bobule. Kvete od března do května. Roste téměř po celé Evropě a v mírném pásmu Asie.
Rodové jménu „Viscum“ je odvozeno z lat. slova „lepkavý“ vztahující se k lepkavým bobulím, „album“ pak znamená „bílý“. Odedávna je jmelí považováno za rostlinu s magickými a léčivými účinky. Byla posvátnou rostlinou druidů. Jmelí nasbírané v době zimního slunovratu bylo považováno za „všelék“. Sbírají se celé větvičky nebo jen listy bez plodů. Množství a složení účinných látek jmelí je dáno druhem hostitele a době sběru. Jmelí bylo užíváno pro své sedativní účinky, má tlumit bolesti hlavy, pomáhat při závratích. K zevnímu použití se užívalo k ošetření mastné pleti s akné. V kosmetice se používá na zklidnění podrážděné a zánětlivé kůže, pokožky hlavy a k omezení tvorbě lupů.
Jmelí bílé je obsaženo v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:
Očistný šampon proti volným radikálům