Kadidlovník pravý

(Boswellia carterii)Kadidlovnik_280x280_1.jpg

 

Dřevina se pěstuje pro kadidlo, známé také pod názvem frankincense, nebo olibaum, které je již od pradávna velmi ceněné. Má protizánětlivé a hojivé vlastnosti, působí proti stárnutí pokožky.

 

Kadidlovník pravý je 1,5-8 metrů vysoký strom původem ze Somálska a Jemenu. Roste na suchých kamenitých svazích polopouští až pouští. Kůru má bledě hnědou. Svrchní vrstva kůry je tenká, pod ní je pak vrstva zbarvena do červenohněda, ta je nasycená klejopryskyřicí. Korunu má řídkou, listy složené z podlouhlých, pilovitých lístků. Květy jsou bílé sestaveny do hroznů.

 

Z kůry stromu vytéká po nařezání mléčná šťáva, pryskyřice, která na vzduchu tuhne a tvoří světle žlutou až hnědavou hmotu známou jako pravé kadidlo. Při jejím zahřátí aromaticky voní. Již ve starověku se na východě používala k očistnému vykuřování příbytků a chrámů. Kadidlo obsahuje mimo jiné terpenické látky a kyselinu boswellovou, která se vyznačuje silným protizánětlivým účinkem. Proto se kadidlo užívalo v arabské medicíně také jako hojivý prostředek. Z pryskyřice kadidlovníku se destilací parou získává kadidlovníkový olej, ten si našel své uplatnění v aromaterapii a kosmetických produktech. Má uklidňovat nervy a pomáhat při úzkostech. Přidávaný do kosmetických krémů a olejů podporuje hojení jizev a působí proti stárnutí pokožky.

 

Kadidlovník pravý je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Arganový pleťový olej proti vráskám

Očistný šampon proti volným radikálům

Zeštíhlující krém na celulitidu "Florange"

Krém na akné s lopuchovým kořenem

Krém na žilky s tújí a vilínem

BIO repelent proti komárům