(Cinnamomum camphora)
Ze dřeva kafrovníku lékařského se získává destilací vodní parou kafr, který má typické kafrové aroma. Má posilující a prohřívací vlastnosti a je vhodný do mastí na uvolnění svalů a prohřátí kloubů. Pomáhá při svalových bolestech a revmatismu.
Kafrovník lékařský je statný stálezelený strom o výšce 30-40 metrů. Pochází z jižní Číny, Vietnamu, Tchaj-wanu a jižního Japonska. Díky kafru byl ve volné přírodě takřka vyhuben, dnes se pěstuje v monokulturách v oblastech s vhodnými podmínkami. V Austrálii se chová jako invazivní druh. Kmen má mohutný, kůru drsnou, žlutohnědou. Listy jsou řapíkaté, vejčité na vrcholu zašpičatělé, celokrajné, téměř kožovité a lysé. Květy jsou drobné zelenobílé nebo krémové, z kterých se vyvíjí nakonec tmavě fialová bobule.
Dřevo, listy i kůra obsahuje silici. Ta na vzduchu tuhne, bělá a mění se v tuhou hmotu nazývanou kafr. Ten obsahuje směs terpenických látek. Již odedávna se kafr užívá v lékařství a kosmetice díky své vůni a vlastnostem, má prokrvující a desinfekční účinky. Od starověku byl nedílnou součástí prohřívacích mastí na masáže a ošetření proleženin. Rovněž se užívá v aromaterapii, uvolňuje horní cesty dýchací, a také jako prostředek k odpuzení hmyzu.
Kafrovník lékařský je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL: