Kajeput / Niaouli

 (Melaleuca viridiflora)Niaouli_280x280_1.jpg

 

Niaouli je silice, která se získává destilací z listů stromu Kajeput, který je blízký čajovníkovému stromu (tea tree). Je považována za  přírodní antibiotikum a antimykotikum. Používá se na dýchací potíže nebo při urogenitálních infekcích a pro své hojivé účinky i na problematickou pleť s akné.

 

Kajeput je stálezelený keř nebo strom až 10 metrů vysoký, původem ze severní Austrálie a Nové Guinee. Roste v lesích, bažinách a při potocích. Kůra dřeviny je šedá nebo nahnědlá, papírovitá a vláknitá. Korunu má otevřenou. Listy jsou úzce až široce eliptické, tuhé a aromatické. Květy rostou v hustých klasech, mají nazelenalou, výjimečně červenou barvu, vyrůstají na koncích větví. Bývá hostitelem mnoha epifytních druhů orchidejí.

 

Druhový název „viridiflora“ pochází z lat. slova „viridis“, což znamená „zelený“ a odkazuje na zelenou barvu květů, která je jejich nejčastější barvou. Kajeput byl poprvé popsán v roce 1788 švédským botanikem Danielem Solanderem při účasti na první plavbě Jamese Cooka, kde jeho expedice poprvé přistála v Austrálii. Dřevina byla původními obyvateli využívána k mnoha účelům. Z kůry si stavěli příbytky nebo lodě, odvar z listů používali jako tradiční medicínu k zahnání kašle, nachlazení, bolesti hlavy. Dnes se z listů této rostliny získává esenciální olej, který je nazýván Niaouli. Je ceněn pro své antiseptické vlastnosti.

 

V kosmetice ARGITAL se esenciální olej Niaouli nachází zejména v kosmetických přípravcích určených na pleť s akné a na intimní hygienu, kde působí preventivně proti urogenitálním infekcím.

 

Niaouli je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

 

Gel pro intimní hygienu s Niaouli

Krém na akné a vaginální krém s Niaouli

Osvěžující pleťová voda na akné

Vlaštovičníkový krém na bradavice

Prohřívací tělový zábal ze zeleného jílu

GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci

Přírodní sanitizér na roušky

 

a také v přípravcích pro péči o psy značky MIFIDO

 

Antiparazitní BIO šampon pro psy