Kopřiva dvoudomá

(Urtica dioica)Kopriva_280x280_2.jpg

 

Kopřiva obsahuje řadu látek jako vitamín C, B2 a B6, minerály, chlorofyl a další. Extrakt z kopřivy se v kosmetice užívá jako vlasové tonikum na posilnění a ošetření vlasů a vlasové pokožky. Zlepšuje pleť, prokrvuje pokožku. Vhodná je hlavně na pokožku mastnou.

 

Kopřiva dvoudomá je statná vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, z kterého vyhání přímou čtyřhrannou lodyhu. Listy jsou řapíkaté, zelené, dlouze zašpičatělé, po okraji pilovité. Lodyhy i listy jsou porostlé žahavými chlupy, které obsahují látku, která po styku s kůží pálí. Kopřiva má ráda humózní, na dusík bohaté půdy. Roste ve vlhkých lesích, u lidských příbytků, v příkopech nebo na rumištích. Je domovem v Evropě a Asii, dnes rozšířená ve všech oblastech mírného pásma.

 

V lidovém léčitelství se kopřiva odjakživa cenila jako prostředek na čištění krve. Zevně se užívala na oplach vlasů pro jejich podporu růstu. Čerstvými kopřivami se doporučovalo šlehat místa zasažená revmatismem. Uvádí se, že poté, co se Římané dostali do Británie, kde je zaskočilo chladné počasí, využívali kopřivy na povzbuzení krevního oběhu a udržení si tělesné teploty.

 

Extrakt z kopřivy dvoudomé je také jedna z účinných složek v několika produktech ARGITAL určených na posilnění a zpevnění vlasů a vlasové pokožky a na zeštíhlení.        

 

Kopřiva dvoudomá je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Šampon na mastné vlasy a proti lupům s kopřivou

Regenerační vlasová maska se zeleným jílem

Zeštíhlující krém na celulitidu "Florange"

Zeštíhlující zábal ze zeleného jílu