Levandule lékařská

(Lavandula angustifolia)Levandule_lekarska_280x280_2.jpg

 

Silice levandule lékařské obsahuje účinné látky, glykosidy a třísloviny, působí sedativně a uklidňuje. Z květů a listů se vyrábí esenciální olej, tzv. levandulový olej, který se přidává do nosných olejů pro své zklidňující a relaxační vlastnosti.

 

Levandule lékařská pochází ze Středomoří. Je to hustý stálezelený polokeř dorůstající do výšky 50 cm. Aromaticky voní. Vyžaduje teplé a slunné polohy a dobře propustnou půdu. Velmi dobře snáší sucho. Listy má úzké, šedé a plstnaté, květy jsou fialově modré, medonosné a jsou sestaveny v klasnatých květenstvích. Kvete přes léto, červenec až srpen. 

 

Rodové latinské jméno Lavandula pochází z latinského slova „lavare“, což znamená mýti se. Řekové a Římané přidávali levanduli do koupelí pro svou vůni a zklidňující vlastnosti. Ve středověku byla levandule velmi oblíbenou bylinkou, dávala se do skříní s prádlem, aby chránila před moli a aby prádlo provonělo. Její extrakt měl zakrývat nelibé pachy v kuchyni. Hojně se pěstovala také v klášterních zahradách. V lidovém léčitelství se levandule používala pro různé potíže, levandulový olej se externě užíval na pohmožděniny a popáleniny.   

 

Díky svým vlastnostem si levandule lékařská našla své místo i v produktech od ARGITAL. Je součástí několika produktů na pleť a tělo, ve kterých pleť a pokožku utišuje a uvolňuje napětí.

 

Levandule lékařská je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Levandulová květová voda

Osvěžující pleťová voda na akné

Arganový pleťový olej proti vráskám

Zesvětlující růžový pleťový olej

Růžový olej za zpevnění dekoltu

Hypoalergenní krém na ruce s violkou

Hypoalergenní pleťové tonikum s violkou

GOLD esenciální olej – LEVANDULE

 

Najdeme ji i v mýdlech značky Cigale BIO:

Tekuté mýdlo "Levandulové pole"

Mýdlo s levandulovým esenciálním olejem

 

a La Cigale:

Marseillské mýdlo Cube – Levandule