Lopuch větší

(Arctium lappa)Lopuch_ram_1.jpg

 

Lopuch větší se doporučuje používat na vlasy a vlasovou pokožku při nadměrném vypadávání vlasů a při tvorbě lupů, na obličej při mastící se pokožce a pokožce se zánětlivými projevy jako je například akné. 

 

Lopuch větší je statná dvouletá bylina rostoucí jako plevel na rumištích, u cest, v příkopech a všude tam, kde je půda bohatá na dusík. Dosahuje výšky 80 – 180 cm a jeho kůlovitý kořen dosahuje hloubky až 70 cm. Celkový vzrůst byliny působí mohutně. Lodyha je silná, vzpřímená, listy velké široce srdčité. Naopak květy jsou spíše nenápadné, trubkovité a mají růžovofialovou barvu. Výrazným znakem jsou háčky na listenech, které slouží k zachycení ve zvířecí srsti a tím transportu semen.

Lopuch se pěstuje hlavně pro svůj kořen. Existují zmínky o jeho pěstování v Evropě již v době středověku, kdy se pěstoval jako zelenina. Dnes je v evropských zemích, vyjma Itálie a Portugalska, konzumován velmi výjimečně. V Asii je však stále oblíbeným jídlem.

 

 

U nás se používá spíše zevně, v kosmetice. Posiluje vlasy a zlepšuje jejich kvalitu. Působí jako prevence proti padání vlasů, jejich lámavosti a proti tvorbě lupů. Vyrovnává nadbytek mazu v pokožce vlasů i pleti. Krémy s extraktem lopuchu  se hodí zejména pro mastnou pleť se sklonem k tvorbě akné.

 

Lopuch větší je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Šampon na normální a suché vlasy s lopuchem

Regenerační vlasová maska se zeleným jílem

Krém na akné s lopuchovým kořenem

 

a v těchto produktech pro psy MI FIDO:

Jemný BIO šampon pro psy - dlouhá srst

Jemný BIO šampon pro psy - krátká srst