Meduňka lékařská

(Melissa officinalis)Medunka_280x280_1.jpg

 

Je to povzbuzující rostlina, která má osvěžující účinek. Používá se do kosmetických preparátů ve formě esenciálního oleje nebo extraktu pro svou citronovou vůni. Uvolňuje napětí, uklidňuje. Vhodná je na mastnou pleť.

 

Meduňka lékařská je vytrvalá aromatická bylina vysoká asi 70 cm. Vyhovují jí slunné polohy a humózní dobře propustná půda. Původem je z oblasti Středomoří a Malé Asie. Lodyha je čtyřhranná žláznatě chlupatá, listy jsou široce vejčité a intenzivně citronově voní po rozemnutí. Bílé květy vyrůstají v paždí horních listů, jejich vůně přitahuje včely.

 

Meduňka lékařská se odpradávna pěstovala v zahradách jako léčivá rostlina. Používala se na nervové potíže, na obklady na rány nebo se přikládala na místa po štípnutí hmyzem. Měla také pročišťovat mysl, zlepšit paměť a rozptýlit melancholii. O jejích účincích věděli již Řekové před 2000 lety a nazývali ji „potěšením srdce“. Švýcarským alchymistou a lékařem Paracelsem žijícím v 16.století byla považována za „elixír života“, který člověka osvěží a postaví na nohy.

Dodnes je meduňka v kosmetice a aromaterapii používaná hlavně pro své aroma, které uvolní tělo i mysl a celkově občerství.

 

Meduňka lékařská je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Relaxační sprchový gel s meduňkou

Osvěžující a hydratační tělové mléko s rozmarýnem "Fluida"

Osvěžující krém na nohy - proti pocení nohou

Zklidňující a regenerační krém s heřmánkem, řebříček a měsíčkem

Vyrovnávací krém na dermatitidu s violkou trojbarevnou

Hypoalergenní pleťové tonikum s violkou

Obnovující krém s růžovým olejem

Krém na modřiny a výrony s arnikou

Krém s eukalyptem proti rýmě a nachlazení

Omlazující dynamizovaný masážní olej "Slunce"

Odvodňující dynamizovaný olej "Měsíc"