Medvědice lékařská

(Arctostaphylos uva-ursi)

 

Medvedice_280x280_1_(2).jpgPoužitelnou částí medvědice lékařské jsou její listy. Má antibakteriální účinek a pomáhá při infekci močových cest a při zánětech močového měchýře.

 

Medvědice lékařská je stálezelený poléhavý keřík 10-25 cm vysoký. V Evropě je domácí a zasahuje až na dálný východ. U nás se vyskytuje velmi vzácně. Roste ve skalnatých borech a na bezlesých skalách. Větve má plazivé, na koncích vystoupavé. Listy má kožovité, obvejčité, výrazně žilnaté. Kvete bíle nebo růžově od března do července, plodem jsou červené peckovice. U nás patří k silně ohroženým druhům.

 

U medvědice lékařské se sbírá list. V jejích listech jsou obsaženy fenolové glykosidy, hlavně arbutin, který zklidňuje zánětlivé projevy, dále třísloviny, silice, flavonoidy atd. Přípravky z medvědice působí antisepticky a diureticky. Ve střední Evropě se začaly využívat její diuretické vlastnosti od 18.století. V lidovém léčitelství se listy medvědice doporučují při urologických potížích, při zánětech ledvin nebo močového měchýře.

 

Medvědice lékařská je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Krém pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem

Olej pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem