Mochna husí

 

(Potentilla anserina)

 

Mochna_280x280_1.jpgZ mochny husí se využívá její kvetoucí nať. Používá se při menstruačních potížích a křečových bolestech, uvolňuje hladké svalstvo. Je znám také její protizánětlivý a svíravý účinek.

 

Mochna husí je nízká plazivá bylina s dlouhými výběžky. Přízemní listy jsou podlouhlé, zpeřené, jednotlivé lístky zubaté, lysé nebo hebce chloupkaté, vespod běloplstnaté. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách. Kvete žlutě od května do srpna. U nás roste hojně od nížin po vrchoviny, na návsích, v příkopech, při březích vod a na vlhkých loukách.

 

Latinský rodový název potentilla je odvozen od slova, které znamená moc a síla. Mochna husí se často užívá v léčitelství pro svůj protikřečový účinek. Na jaře se sbírá její nať. Ta obsahuje katechinové třísloviny, flavonoidy, glykosidy, hořčiny, vitamin C atd. Jsou to glykosidové sloučeniny, které působí na hladké svalstvo. Používá se k uvolnění křečí, působí proti bolestivé menstruaci nebo při dalších křečových stavech. Zevně se také používal odvar na špatně se hojící rány. Extrakt z mochny husí je obsažen také v kosmetických produktech ARGITAL určených pro úlevu a snížení napětí během bolestivé menstruace. Protikřečový účinek mochny se dostavuje pomaleji, proto se doporučuje s užíváním několik dní před menstruací. 

 

Mochna husí je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Krém pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem

Olej pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem