Mochna nátržník

(Potentilla erecta)

 

Mochna_natrznik_280x280_1_(1).jpgMochna nátržník je ceněna pro své astringentní a protizánětlivé vlastnosti, které se uplatňují mimo jiné také při silné a dlouhotrvající menstruaci.

 

Mochna nátržník je středně vysoká vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou nebo přímou, asi 50 cm dlouhou, chlupatou, hustě porostlou dlanitě dělenými listy. Listy jsou oboustranně zelené, na okraji zubaté, svrchu lysé, vespod chlupaté. Květy jsou dlouze stopkaté, drobnější, žlutě zabarvené. Kvete od května do října. U nás je běžná takřka na celém území, roste na sušších lukách, ve vřesovištích a světlých lesích. Má ráda slunná a sušší stanoviště. Je rozšířená téměř po celé Evropě a severní Asii.

 

Mochna nátržník obsahuje velké množství katechinových tříslovin, dále triterpenické alkoholy, glykosidy a další látky. V lidovém léčitelství se sbírá její kořen brzy z jara nebo na podzim. Látky obsažené v kořenu mají silně svíravé vlastnosti a protizánětlivé účinky, díky čemuž se zevně doporučuje užívat jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a krvácení z dásní nebo při silné a dlouhotrvající menstruaci.

 

Mochna nátržník je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Krém pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem

Olej pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem