(Citrus aurantium amara)
Květy pomerančovníku hořkého mají uklidňující účinky. V kosmetických přípravcích se používají pro získání jemnější a hladší pokožky. Je častou přísadou parfémů.
Pomerančovník (Citrus aurantium) je stálezelený strom vysoký 6-12 metrů. Má kompaktní kulovitou korunu a trnité větve. Výhony jsou světle zelené, listy oválné, tmavě zelené a svrchu lesklé. Odrůda Citrus aurantium amara je pěstována hlavně pro své květy, které jsou vonné, a z kterých se získává vonná silice, tzv. neroli. Kulovité plody mají trpkou dužinu a hořkou kůru a nejsou příliš chutné. Dřevina pochází z jihovýchodní Asie.
Do Evropy se pomerančovník dostal o něco později než citroník. První pomerančovník byl dovezen z východní Indie do Portugalska v 16. století, odkud se rozšířil do Španělska a Itálie a dalších teplých zemích. U nás se tyto choulostivé dřeviny pěstovaly v zámeckých zahradách v nádobách. Přes zimu se pak přesouvaly do oranžérií, aby nezmrzly.
Květy pomerančovníku hořkého obsahují delikátní éterický olej. Květy se sbírají ručně od pozdního dubna do začátku května. Vzrostlý strom dává ročně až 10 kg květů, z kterých se parní destilací získá až 40 g vonného oleje. Tento olej je znám pod názvem neroli. Vůně neroli je popsána jako osvěžující, kořeněná se sladkými a květinovými tóny. Má blahodárné účinky na psychiku, tiší napětí a tonizuje.
Pomerančovník hořký je obsažen v kosmetických přípravcích ARGITAL:
Krém proti vráskám s přírodními vitamíny E a F
A v osvěžující vodě Cosmesi Siciliana: