Řebříček obecný

(Achillea millefolium)Rebricek_280x280_1.jpg

 

Řebříček se používá v kosmetice pro své schopnosti potlačovat zánětlivé projevy pokožky jako ekzémy, vyrážky, akné, usnadňuje její čištění a regeneraci. Redukuje také vylučování mazu a stahuje póry.

 

Řebříček obecný je 20-80 cm vysoká vytrvalá bylina s příjemně nahořklou vůní. Hojně se vyskytuje u nás na lukách, mezích, stráních a lesních mýtinách. Je domovem v celé Evropě. Má rád výhřevné stanoviště s půdou sušší a dobře propustnou. Oddenek je plazivý s hustě olistěnými lodyhami. Listy jsou zelené, 2 - 3x peřenosečné. Bílé až bledě růžové úbory květů na vrcholcích lodyh kvetou od června do listopadu.   

 

Podle řecké pověsti si Achillés udělal z řebříčku hojivou mast na rány, které utržil v trójské válce a podle jména tohoto řeckého hrdiny dostala rostlina také svůj rodový název Achillea. Druhové jméno millefolium znamená „tisíc listů“ a odkazuje na stavbu listů, které vypadají, jakoby byly složené z velkého množství malých lístků. O léčivých účincích řebříčku věděli již starověcí vědci. O jeho schopnostech píše Hippokrates, Plinius, Dioskorides. Ve středověku byl pěstován v klášterních zahradách i v zahradách středověkých lékařů. Byl oblíbenou bylinou sv. Hildegardy. V lidovém léčitelství se používal externě na zástavu krvácení z řezných ran a na popáleniny.

 

Díky svým cenným vlastnostem najdete extrakt z řebříčku také v několika krémech a mastích ARGITAL. Například ve Zklidňujícím a regeneračním krému s heřmánkem, řebříček a měsíčkem  pomáhá pokožku zklidnit a zregenerovat například od drobných ranek po holení.  

 

Řebříček obecný je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Zklidňující a regenerační krém s heřmánkem, řebříček a měsíčkem

Krém na akné, červenání pleti a kožní mykózy s echinaceou

Mast z jestřabiny na poprsí