Réva vinná

(Vitis vinifera)

 

Reva_vinna_280x280_1.jpgČervené listy révy vinné obsahují flavonoidy, které podporují pevnost, elasticitu a zmírňují otoky. U vinařů bylo zvykem při sklizni vína si z listů vyrábět nálevy a kašovité obklady, jimiž si ošetřovali bolavé a oteklé nohy.

 

Réva vinná je dřevitá liána s úponky, dosahuje výšky až 30 metrů. Má ráda teplo a světlo. Kůra je hnědá, odlupuje se v pruzích. Listy jsou dlanitě 3-7 laločné, řapíkaté, na okrajích hrubě zoubkované. Květy jsou drobné, žlutozelené. Kvete v květnu až červnu. Plodem je kulovitá až elipsoidní bobule, zelené, tmavě modré, fialové nebo červené barvy o velikosti až 25 mm. Původ rostliny není jistý, pravděpodobně pochází z Kavkazu, Středozemí a Blízkého východu. 

 

Réva vinná provází člověka od nepaměti. Doklady o jejím pěstování sahají až 7000 let zpátky. Hlavním důvodem pěstování vinné révy je získávání vína. Bobule se konzumují také v syrovém stavu nebo se dají sušit jako rozinky. Semena se v minulosti pražila a užívala jako náhražka kávy. Ze semen se lisováním získává rostlinný olej. V lidovém léčitelství se listy révy užívaly proti otokům a bolestem nohou. Obklady z listů se přikládaly na nohy, ty měly posilovat cévy, zlepšovat krevní oběh a zabraňovat tvorbě otoků.

 

Réva vinná je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Zeštíhlující zábal ze zeleného jílu

 

a v toaletní vodě Cosmesi Siciliana

Toaletní voda Agrumi di Sicilia