Saturejka zahradní

 

(Satureja hortensis)

 

Saturejka_280x280_1.jpgNať saturejky obsahuje zejména silice, které mají pronikavou bylinnou vůni. Získává se z ní esenciální olej, který působí protizánětlivě a antisepticky. Sušená a nebo čerstvá se přidává jako koření do mnoha pokrmů.

 

Saturejka zahradní je jednoletá až dvouletá aromatická bylina, vysoká kolem 30 cm. Lodyhu má zelenou, vzpřímenou, na bázi dřevnatějící a větvenou. Listy jsou čárkovitě kopinaté, pýřité. Květy jsou drobné, nafialovělé, narůžovělé nebo bílé. Kvete od července do října. Patří k medonosným rostlinám. Domovinou saturejky je oblast východního Středozemí a jihozápadní Asie. Má ráda slunné a teplé polohy a dobře propustnou půdu. V ČR je často pěstována na zahradách a občas zplaňuje.

 

Již od starověku se saturejka pěstuje jako koření a léčivka. Přidávala se do jídel hlavně masitých, luštěnin a zelí, neboť zmírňovala nadýmání. Je podstatnou součástí směsí jako je čubrica, užívaná v balkánské kuchyni, nebo provensálského koření. Ve střední Evropě se pěstuje až od středověku a svou oblibu u nás zažívá zejména v 18. a 19.století. Dnes se její pěstování na zahrádkách vrací. Díky svým antiseptickým a antibakteriálním účinkům ji najdete také v několika produktech ARGITAL.

 

Saturejka zahradní je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Vlaštovičníkový krém na bradavice

GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci

Přírodní sanitizér na roušky