Sléz lesní

(Malva sylvestris)Slez_280x280_1.jpg

 

O této bylině je známo, že pomáhá zmírňovat kožní vyrážky a hydratuje pokožku. Květy a listy slézu obsahují zejména sliz, vitamin C, karoten a další.

 

Je to dvouletá až vytrvalá bylina s dužnatým kořenem, vysoká 30-180 cm. Roste u nás v teplejších oblastech na pastvinách, suchých lukách, u cest, na rumištích, od nížin do pahorkatin.  Vyskytuje se téměř po celé Evropě s rozšířením do severní Afriky, na Sibiř a Přední Indii. Lodyhu má poléhavou nebo vystoupavou, větvenou, chloupkatou, u báze mírně dřevnatějící. Listy jsou okrouhlé, 3-7 laločné. Květy vyrůstají v paždích listů na stopkách, jsou výrazné, pětičetné, fialově růžové. Kvete od května do září.  

 

Sléz je odedávna považován za léčivou bylinu, která se používala v lidovém léčitelství. Květy, stejně jako listy, obsahují množství slizu a používaly se k přípravě kloktadla na tišení bolesti zubů nebo na obklady na zánětlivá místa. Rostlina se přidávala také do koupelí při ekzémech, protože pomáhala tlumit svědění. V kosmetice ARGITAL najdete extrakt ze slézu v pleťových krémech, kde jsou využívány hlavně jeho hydratační vlastnosti, v krému na opruzeniny pro děti, kde tiší svědivou a zarudlou pokožku nebo  v zubní pastě "Omeobital" pro homeopatika.

 

Sléz lesní je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Krém proti vráskám s přírodními vitamíny E a F

Hydratační a výživný krém s Ylang Ylangem

Obnovující krém s růžovým olejem

Baby hypoalergenní krém na opruzeniny

Zubní pasta "Omeobital" pro homeopatika

 

a také v přípravcích pro psy značky MI FIDO:

Jemný BIO šampon pro psy s dlouhou srstí