Smil italský

(Helichrysum italicum)Smil_280x280_1.jpg

 

Smil je výrazně aromatická rostlina. Používá se nejen v kuchyni jako koření na dochucení jídel, ale své uplatnění nachází také  v kosmetice. Do krémů se přidává pro své zklidňující účinky, protože pomáhá zregenerovat drobné ranky a popraskanou kůži.  V parfémech pro svou kořeněnou nezaměnitelnou vůni.

 

Smil italský roste v oblasti Středozemního moře. Miluje plné slunce a má rád dobře propustné, kamenité nebo písčité půdy. Tento stálezelený polokeř dorůstá do výšky 60 cm, jeho lodyha je na bázi zdřevnatělá, listy jsou úzké až jehlicovité, stříbřitě šedé. V létě kvete drobnými hořčicově žlutými květy. U nás může v zimě namrzat.

 

 

Smil italský má intenzivní kořeněné aroma připomínající vůni kari. Lidově se mu také říká maggi. Jeho mladé výhonky a listy se užívají ve středomořské kuchyni. Botanický název Helichrysum pochází z řeckých slov helios (slunce) a chrysos (zlatý) a odkazuje na zlatavou barvu květů. Jeho silice ulevují při migréně, napětí a nespavosti, v krémech se využívají jeho regenerační vlastnosti.

 

Smil italský je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Ochranný krém na ruce s propolisem, smilem italským a zeleným jílem

Hypoalergenní krém na ruce s violkou

Rozjasňující krém se zeleným jílem „Pelle di Luna“

Liftingová oční maska se zeleným jílem a světlíkem

Liftingový oční krém se zeleným jílem a světlíkem

 

a v BIO toaletní vodě značky Cosmesi Siciliana:

Ventu 'i mari