Tymián

(Thymus vulgaris)Tymian_280x280_1.jpg

 

Z této rostliny se získává až 1,5 % éterického oleje, který má dezinfekční účinky. Tymián se zevně užívá na uhry, akné i drobné ranky. Vhodný je k užití proti lupům. Používá se také v přípravcích pro ústní hygienu.

 

Tymián je stálezelený polokeř pocházející ze Středomoří. Má rád slunná a sušší stanoviště. Lodyhy má čtyřhranné, přímé, na bázi dřevnaté, 20-30 cm dlouhé. Listy jsou drobné čárkovité, aromatické. Květy jsou bílé, narůžovělé nebo nafialovělé. Kvete od května do září. Je medonosný.

 

Tymián obecný obsahuje silici, která je silně aromatická. Egypťané používali tymián při balzámování pro jeho antiseptické a konzervační vlastnosti. Staří Řekové si přidávali tymián do oleje, který užívali k masážím po koupelích. Římští vojáci se koupali v tymiánové vodě, ta podporovala krevní oběh a měla jim dodat odvahu a sílu. Do střední Evropy se tymián dostal přes Alpy díky benediktinským mnichů, kde se dodnes pěstuje jako koření nebo jako léčivka.

 

Esenciální olej z listů tymiánu najdete i v některých kosmetických přípravcích ARGITAL, kde jsou využity převážně jeho antiseptické, zahřívající a povzbuzující vlastnosti.

 

Tymián obecný je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Zeštíhlující dynamizovaný olej na celulitidu s pomerančem a rozmarýnem

Prohřívací tělový zábal ze zeleného jílu

Tělový pudr s bílým jílem

Osvěžující krém na nohy - proti pocení nohou

Očistný šampon proti volným radikálům

Vlasová voda proti lupům "Antiforfora"

Aromatická zubní pasta se 7 esenciálními oleji

Krém na akné a vaginální krém s Niaouli

Vlaštovičníkový krém na bradavice

GOLD MIX – 15 esenciálních olejů pro sanitaci

Přírodní sanitizér na roušky

 

a v přípravcích pro psy značky MI FIDO: 

Antiparazitní BIO šampon pro psy