Vanilka pravá

(Vanilla planifolia)

 

Vanilka_280x280_3.jpgVanilka se pěstuje pro své aromatické plody, které obsahují vonné silice. Plody mají příjemně nasládlou vůni, která pochází od vanilinu. Nejvíc vanilky se spotřebuje na cukrovinky, ale stejně tak se používá jako vonná esence do parfémů, mýdel, krémů a dalších kosmetických produktů. 

 

Vanilka pravá je bylinná liána patřící mezi vstavačovité (orchideje). Má dužnatou až 5 metrů dlouhou popínavou lodyhu. Z kolének na lodyze vyrůstají listy, či vzdušné kořeny. Listy jsou ploché, podlouhle vejčité, celokrajné. Květy jsou zelenavé a vyrůstají v hroznech. Po opylení vzniká tenká, až 30 cm dlouhá, zelenohnědá tobolka. Domovinou vanilky je východní Mexiko, kde se stále vyskytuje místy v lesích planě. Odtud se rozšířila i do jiných tropických oblastí jako Jižní Ameriky, Ceylonu, Madagaskaru atd.

 

Vanilka začíná kvést a plodit až v jejím třetím roce. V sedmém roce je možné získat z jedné rostliny až 50 vanilkových tobolek. Pěstování a zpracování vanilky je však komplikovaný a nákladný proces (květy je nutno opylovat uměle), proto jsou vanilkové lusky tak drahé. Původní obyvatelé Mexika užívali vanilky jako koření a přidávali ji do čokoládového nápoje. Do Evropy se dostala již v 16. století Španěly, k nám se musela dostat až později, neboť v Mathiolově herbáři uvedena není. Extrakt z vanilky je velmi oblíbený pro svou sladkou kořeněnou vůni, která působí relaxačně, a zároveň klidňuje podrážděnou pokožku.       

 

Vanilka pravá je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Krém pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem

Olej pro 5 dní ženy s mochnou a zeleným jílem

Baby hypoalergenní sprchový šampon

Baby hypoalergenní krém na opruzeniny

Baby hypoalergenní pudr na opruzeniny

Baby hypoalergenní čisticí mléko