Verbena / Sporýš lékařský

(Verbena officinalis)

 

Verbena_280x280_1.jpgSporýš lékařský, známý též pod názvem verbena, obsahuje hořčiny, tanin a glykosidy. Zlepšuje regeneraci, zvyšuje odolnost vůči stresu. Zevně se užívá na drobné ranky a pohmožděniny.

 

Sporýš lékařský je převážně vytrvalá, někdy však jednoletá, středně vysoká bylina. Větvená lodyha je vysoká 20-70 cm. Je tuhá, čtyřhranná, na bázi dřevnatějící. Listy jsou podlouhlé, tuhé, šedozelené. Květy jsou trubkovité, drobné, jemně fialové, rostou v hroznovitém květenství. Kvete od července do srpna. Rostlina se u nás nachází zvláště v teplých oblastech, na sušších a živinami spíš chudých stanovištích jako na rumištích, pastvinách, na březích vod. V Česku je považován za ohroženou rostlinu.

 

Od starověku je sporýš využíván v léčitelství a byl považován za magickou bylinu s afrodiziakálními účinky. Byl hlavní součástí „nápojů lásky“. Názvem „Verbena“ byla Římany obecně označována bylina, která se dávala na oltář při obřadech. Sporýš byl považován za rostlinu ochrany a byl pověstný pro svou hojivou schopnost.

 

Sporýš lékařský je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Ochranný krém na ruce s propolisem, smilem italským a zeleným jílem

Rozjasňující krém se zeleným jílem „Pelle di Luna