(Chelidonium majus)
Nadzemní část vlaštovičníku roní při poranění oranžové mléko, které bylo odjakživa využíváno v lidovém léčitelství k odstranění bradavic.
Vlaštovičník větší je vytrvalá asi 30-100 cm vysoká rostlina s krátkým oddenkem. Lodyhu má vzpřímenou, větvenou, roztroušeně chloupkatou. Listy jsou dělené do vejčitých úkrojků, vespod sivé, nahoře zelené. Květy má jasně žluté, rychle opadají. Kvete od května až do podzimu. Jde u nás o běžnou rostlinu, která roste hojně poblíž lidských sídel, u zdí, na okrajích cest, na rumištích atd. Je rozšířena téměř po celé Evropě a mírné Asii.
Vlaštovičník byl již od pradávna považován za účinnou bylinu. Užívanou částí byla nať a oddenek. Lodyha i listy roní oranžové mléko, které obsahuje asi 20 různých alkaloidů, které mají rozličné účinky. Některé z nich jsou jedovaté. Zevně se používala mast z vlaštovičníku na ekzematickou pokožku nebo kůži trpící plísní. Neředěná šťáva se aplikovala přímo na bradavice. Vzhledem k toxicitě rostliny je doporučeno užívat vlaštovičník uvážlivě nebo dle rad odborníků.
Vlaštovičník větší je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:
Vlaštovičníkový krém s česnekem a zeleným jílem