Voňatka citrónová

(Cymbopogon citratus)

 

Vonatka_280x280_1.jpgVoňatka citronová, známá také pod názvem citronová tráva (lemon grass), má výraznou citronovou vůni. Z voňatky se získává esenciální olej, který má antiseptické a repelentní vlastnosti.

 

Voňatka citronová je statný druh tropické trávy původem z jihovýchodní Asie. Vytváří mohutné trsy tenkých, lysých, šedozelených listů dosahujících výšky až 150 cm. Vyžaduje plné slunce a dobře propustnou půdu. Všechny části trávy obsahují buňky se silicemi, které mají silně citronovou vůní. Hojně se pěstuje v Americe, Africe a Austrálii.

 

Voňatka citronová obsahuje silice, s hlavní složkou citral, s výrazným citronovým aromatem, dále pak flavonoidy s antioxidačními účinky. Z listů se destiluje olej, který se užívá v parfumerii a kosmetice, přidává se do toaletních mýdel, kolínských vod atd. V Asii listy vousatky citronové přidávají do čaje pro zjemnění vůně nebo do jídel k dochucování pokrmů. V Indii je užívána v tradiční medicíně. Je také součástí některých vonných tyčinek, neboť má odpuzovat hmyz.

 

Voňatka citronová je obsažena v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

BIO repelent proti komárům