Zerav západní (túje)

(Thuja occidentalis)Tuje_280x280_1.jpg

 

Zerav západní obsahuje silice s hlavní složkou thujon, který je jedovatý a ve vysoké koncentraci dráždivý při styku s pokožkou. Avšak obsažen v kosmetických preparátech pro vnější užití v požadovaném množství ulevuje při otocích, při rýmě a nachlazení a je účinný na kožní výrůstky jako bradavice a kondylomata.

 

Zerav západní je původem ze Severní Ameriky. Je to stálezelený, jehličnatý, až 20 metrů vysoký strom s úzce kuželovitou hustou korunou. Má ploché šupinaté jehlice na líci tmavě zelené, vespod světle zelené. U nás je nejpěstovanějším druhem. Je mrazuvzdorný. Má mnoho kultivarů.

 

Zerav byl používán domorodými obyvateli Severní Ameriky při horečce a kašli. Bílí osadníci ho používali na revma. Do Evropy se dřevina dostává v 16.století, pravděpodobně se stala první introdukovanou jehličnatou dřevinou v Evropě. Koncem 18.století se objevuje v prvních německých herbářích. O století později byl zerav západní doporučován Samuelem Hahnemannem pro homeopatickou léčbu. Tinktura z mladých větviček se v 19.století běžně užívala na ošetření bradavic a jiných kožních výrůstků.

 

Zerav (Túje) je obsažen v těchto kosmetických přípravcích ARGITAL:

Krém na žilky s tújí a vilínem

Krém s eukalyptem proti rýmě a nachlazení

Vlaštovičníkový krém na bradavice

BIO repelent proti komárům