Mořské houby

Přírodní mořská houba je vysoce nasákavá. Po namočení ve vodě se stane měkkou a příjemně hebkou. Na rozdíl od umělé (syntetické) houby se nerozpouští vlivem agresivních látek. Morska_houba_foto_tri.jpg

Za dobu existence v sobě mořská houba vyvinula biologické látky, které mají antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Pro svoji úžasnou savost a měkkost se mořská houba dokonale snáší s pokožkou.

Pro tyto své vlastnosti si přírodní mořské houby získávají stále větší oblibu. Ty nejkvalitnější mořské houby se vyznačují velmi jemnou strukturou, přírodní barvou a hlavně delší životností, než mořské houby, které jsou dále upravovány bělením.

 

Význam jódu pro lidský organismus

V oblastech od moře vzdálených byl shledán nedostatek jódu, jenž se projevuje různými nemocemi. Z toho důvodu se do soli přidává jód. Ústním užitím se však jód v těle nedokáže zcela vstřebat a ve vyšší koncentraci dokonce dráždí žaludeční sliznici. Přirozeněji se jód do těla dostane kožní cestou. Posiluje tak funkce štítné žlázy, působí antibakteriálně, předchází zvyšování cholesterolu v krvi a brání rozvoji aterosklerózy a onemocnění kloubů. Jód je významnou součásti hormonu thyroxinu, který ovlivňuje látkovou výměnu v tělních buňkách a tudíž je nedostatek jódu pravděpodobně příčinou poruch štítné žlázy.

Kouzlo přírodních mořských hub spočívá v tom, že obsahují přibližně 14 % jódu, tzn. v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty.

Historie mořské houbymore.jpg

První zmínky o použití mořské houby pocházejí ze starověku, kdy se houby začaly používat také v lékařství. Domorodci z Egejských ostrovů se potápěli pro surové přírodní houby a používali je rozličnými způsoby. Staří Římané si mořské houby pokládali pod brnění a zjistili, že mořské houby chrání před odřením. Také objevili, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí za velmi krátkou dobu a navíc po ní nezůstane ani památky. Mořská houba pomáhá vyhlazovat strie.

Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Dříve, než byl v roce 1811 prozkoumán jód jako prvek periodické soustavy, lidé nevěděli, čím to je, že mořská houba výrazně podporuje a zrychluje hojení nejrůznějších jizev. Jak se ukázalo, mořská houba a její jód má příznivé léčivé účinky antiseptické, antibakteriální a desinfekční.

O přírodní mořské houbě

Mořská houba vzbuzuje svým názvem dojem, že se jedná o rostlinu. Je to však živočich.

Mořské houby mají dvě vrstvy buněk, uprostřed je dutina, ve které dochází ke zpracování potravy. Uvnitř této potravní dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu v otvoru a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton (záleží na druhu mořské houby). Do dutiny vede několik otvorů, několik malých přijímacích, které jsou umístěny v dolní části mořské houby a jeden velký, vyvrhovací (osculum), který je umístěn v horní části.

Mořské houby dýchají celým povrchem těla. Cévní, vylučovací ani nervová soustava nejsou vyvinuty. Mořské houby však mají skelet, síť vláken nebo jehliček tvořených oxidem křemičitým, nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla (po vysušení měkkých částí živočicha) působí velmi dekorativně (vzhledem připomínají dekorativní mořské houby většinou krajky). Mořské houby jsou jediní živočichové, kteří se nemohou pohybovat z místa na místo.

Mořská houba je vícebuněčný živočich a žije pod mořskou hladinou v hloubce od 5 do 60 metrů (někdy i mnohem hlouběji). Živí se planktonem, který si opatřuje filtrováním mořské vody. V mořích světa existuje více než 5000 rozmanitých druhů mořských hub, ale jen asi 36 z nich má užitkovou hodnotu.

Využijte skvělých vlastností přírodní mořské houby!

Mořské houby nachází uplatnění v mnoha oblastech:

Osobní hygiena a kosmetika

 • mytí těla
 • sauna a masáže
 • kosmetika, odličování, peeling
 • strie - masáž napomáhá vyhlazení pokožky
 • desinfekční účinky (antiseptikum), příznivé působení při čištění menších povrchových poranění
 • při mestruaci

Domácnost

 • mytí předmětů a zařízení
 • ošetřování nábytku
 • čištění oděvů
 • octem nasáklá mořská houba výborně pohlcuje nepříjemné kuchyňské, cigaretové a jiné pachy.

Technické použití

 • školní houby
 • mytí automobilů
 • fládrování
 • restaurování uměleckých děl
 • zpracování keramiky, porcelánu, kůže a dřeva
 • laboratorní účely
 • optický průmysl (odsávání vody z broušených čoček).

________________________________________________________________________________________________________________

 caribbiensun_logo.png

V našem eshopu Vám nabízíme značku Caribbean Sun, kvalitní mořské houby typu: 

 

 

NATURAL natural_design-skupina.png

Mořské houby přírodního tvaru z oblastí Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. Mají různé přírodní tvary, barvy od světle žluté až po tmavý okr, podle druhu a místa  sběru. Z houby je při lovu vždy odřezávána pouze 1/3 , nikdy se neloví celá z důvodu zachování jedince.Z této řady nabízíme houby pro mytí těla, sauny a masáže a tzv. Sloní ucho, houbu která je vhodná na peeling pokožky.

 

PREMIUM Kosmeticka_3-5.jpg

Výběrové houby kulatých a oválných tvarů z oblastí Floridy, V této řadě najdete houby pro děti a menstruační houby, které mají certifikaci od Státního zdravotního ústavu a také jemné kosmetické houbičky SILK.

 

MINERAL Mineral_5-6.jpg

Přírodní minerální houby, které mají nejvyšší obsah minerálů, solí, přírodního barviva a jodu. Ten vyznamně napomáhá při léčení problémových typů pokožky. Po vylovení je houba zbavena vápenaté schránky a opatrně čištěna pro zachování maximálního množství minerálů. Houba tmavé až čokoládové barvy je zárukou přírodního produktu s vysokou užitnou hodnotou.

___________________________________________________________________________________________________________________________

Jaká houba je vhodná i pro nejmenší děti?

WOOL / mořská vlna

Skvělá houba výborných vlastností a kvality. Při jejím použití oceníte její hebkost, načechranost a vysokou savost. Je to houba vysoké užitné hodnoty a garance spokojenosti. Tyto výjimečné vlastnosti se odráží i na její ceně.

 

Jaká houba je nejlepší na péči o pleť obličeje?

SILK / jemná kosmetická

Houbička menších rozměrů s mnoha póry a pevnější struktury, která se výborně hodí pro čištění pleti, odličování a další použití v oblasti kosmetiky. 

SLONÍ UCHO / Peelingová houba

Plochá houba oválného tvaru, s mnoha póry a pevnější struktury, která se výborně pro čištění pleti a odličování.

Skvělé vlastnosti a opakovaná možnost použití jsou největší přednosti houby. Houba nepřijímá pachy ani barvy, po použití se jednoduše propere pod tekoucí vodou a je opět jako nová. Výborně se hodí na odstraňování pleťových jílových masek Argital.

 

Jaká houba je nejlepší pro péči o problematickou pleť?

MINERAL / hnědá minerální

Tento druh disponuje vysokým obsahem minerálů, solí, přírodního barviva a jódu, který významně pomáhá při léčení problémových typů pokožky. Po vylovení je houba zbavena vápenaté schránky a opatrně vyčištěna tak, aby se zachovalo maximálního množství minerálů. Houba tmavé až čokoládové barvy je zárukou přírodního produktu s vysokou užitnou hodnotou.

 

Lze mořskou houbu využít při menstruaci?

INTIM / Menstruační houba

Houba menších rozměrů s mnoha póry a pevnější struktury s vysokou savostí, která se proto výborně pro použití jako hygienický menstruační tampon. Skvělé vlastnosti a opakovaná možnost použití jsou největší přednosti houby. Houba nepřijímá pachy ani barvy a po použití se jednoduše propere pod tekoucí vodou a následně desinfikujte.

 

A jak se o houbu nejlépe starat?

Na rozdíl od syntetických hub jsou přírodní houby velmi odolné proti agresívním látkám. Je zde ovšem několik zásad, které je potřeba dodržet. Mořské houby nikdy neždímejte, vodu stačí vymačkat, jinak může dojít k poškození struktury a životnost mořské houby se velmi zkrátí.
Pokud by byla houba špinavá (např. od líčidel), na její očištění použijte rostlinné mýdlo (nejlépe s vysokým obsahem olivového oleje). Pokud chcete mořské houby dezinfikovat, je možné je nechat na noc v roztoku vody a octa. Vždy nechte houbu vyschnout na suchém a dobře větraném místě.

(volně upraveno podle www.morskahouba.cz)